По едногодишен проект преклопливиот iPhone стана реалност

Долго време се шпекулираше дека Apple ќе влезе на пазарот на преклопни телефони, но првите извештаи сугерираат дека ќе треба да почекаме уште неколку години. Сепак, нешто слично веќе постои во форма на уникатен уред.

Тимот кој стои зад каналот Tech Aesthetics на YouTube реши да ги искористи сопствените сили и идеи за да создаде iPhone што се преклопува. Во проектот се користени хардверот на iPhone X и куќиштето Motorola Razr (2019), а резултатот од една година макотрпна работа е уред наречен iPhone V.

Екранот на iPhone X е одвоен од стаклото и слоевите чувствителни на допир, оставајќи само флексибилен OLED дисплеј. Процесот е далеку од едноставни и потребни деликатни маневри, напредна машинерија и вкупно 37 користени iPhone X екрани пред да се реализира идејата. Исто така, користени се две копии од Motorola Razr 2019 кои беа расклопени за да се смести хардверот на iPhone X. Тимот создаде модифицирана матична плоча користејќи 3D печатени компоненти и мораше да направи одредени отстапки за да направи простор за комплетниот хардвер, така што уредот се напојува со батерија од 1.000 mAh која не поддржува безжично полнење или MagSafe.

Исто така, iOS е изменет за подобро да одговара на превртувачкиот екран, така што сега поддржува примери на апликации со поделен екран и може да се користат двете страни на екранот.

Претходна Морган ги претстави освежените модели Plus Four и Plus Six
Следна Во орбитата на земјата успешно е тестиран топлинскиот штит LOFTID

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!