Почина Серџо Маркионе, поранешниот шеф на Фиат

На 66 годишна возраст почина поранешниот шеф на Фиат-Крајслер, Серџо Маркионе.

На челото на Фиат дојде 2004 година и беше задолжен за спојувањето со американскиот Крајслер. Со спојувањето успеа да изгради седми најголем произведувач на автомобили во светот.

Пред три недели Маркионе беше на операција на рамото во Швајцарија, и од тогаш здравјето почна да му се влошува.

Во саботата од Фиат-Крајслер соопштија дека тој нема да се врати на работа и дека веќе има замена за неговата позиција.

Претходна Денес е роденден на првото бебе создадено со помош на ин витро фертилизација
Следна Програма во МКЦ по повод 55 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!