Почина Серџо Маркионе, поранешниот шеф на Фиат

На 66 годишна возраст почина поранешниот шеф на Фиат-Крајслер, Серџо Маркионе.

На челото на Фиат дојде 2004 година и беше задолжен за спојувањето со американскиот Крајслер. Со спојувањето успеа да изгради седми најголем произведувач на автомобили во светот.

Пред три недели Маркионе беше на операција на рамото во Швајцарија, и од тогаш здравјето почна да му се влошува.

Во саботата од Фиат-Крајслер соопштија дека тој нема да се врати на работа и дека веќе има замена за неговата позиција.

Претходна Денес е роденден на првото бебе создадено со помош на ин витро фертилизација
Следна Програма во МКЦ по повод 55 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Награден напис

Голманот на Црвена звезда со одлична одбрана во 94-та минута стана херој за неговите соиграчи и навивачи

Голманот на Црвена звезда, Милан Борјан, со одлична одбрана ја спаси победата на својот тим …

Ѓоковиќ го престигна Надал и постави импресивен рекорд

Обично на тенисерите по 30-тата година полека им опаѓа формата, и само неколку успеваат да …

Забрането е копирање на текст!