Постои само еден знак дека жената доживува оргазам за време на секс

Глумењето оргазам е стар трик на кој (најчесто) жените посегнуваат за време на водење љубов од различни причини, но многумина ќе се согласат дека оваа глупост никому не му користи. Партнерот нема ни да знае дека ве „задоволил“, а оној што ја лажира кулминацијата ги намалува шансите следниот пат да го доживее со истиот партнер.

Додека околу 30 отсто од жените немаат проблем редовно да доживуваат кулминација, останатите 70 отсто го доживуваат многу поретко – приближно еден од пет сексуални односи, а дури 15 отсто од жените откриваат дека никогаш не доживеале сексуална кулминација или не го доживеале. само еднаш или двапати во животот.

Сепак, студиите покажуваат дека над 90 отсто од жените во одреден момент глумиле оргазам, обично за да не го повредат партнерот.

Ова не звучи толку необично ако се спомене фактот дека околу 20 отсто од мажите веруваат дека се толку добри љубовници што нивната партнерка не мора да глуми, односно дека е невозможно да не и угодат.

Општи, јасни знаци на оргазам се грчеви на мускулите – обично вагинални, што предизвикува чувство дека жената е „позатегната“. Може да се појават и грчеви во нозете.

При зголемен интензитет на стимулација каде што здивот и станува пократок, а воздишките погласни, откако ќе ја достигне вистинската кулминација, таа ќе паузира. Голем број жени по оргазмот ќе го зацрвенат делот од градите над градите, каде што кожата е тенка, а сето тоа поради напливот на хормони.

Дури и да глуми оргазам, тоа не мора да значи дека не ужива во сексот. Имено, истражувањата покажуваат дека кај жените најголема активност во центрите за задоволство на мозокот е за време на сексот, односно „на пат до оргазам“, додека непосредно пред кулминацијата активноста нагло опаѓа.

Од друга страна, кај мажите активноста во тие делови е најголема при самата ејакулација.

Претходна Голем инцидент ја одбележа трката во Формула Е во Сеул
Следна Што всушност се случува кога комбинираме кафе со алкохол

Награден напис

Kawasaki Ninja ZX-4RR KRT Edition пристигнува во Европа

Kawasaki го подготви моделот Ninja ZX-4RR KRT Edition наменет за ентузијасти кои сакаат атрактивни мотоцикли …

Минатата година Мајкл Џордан заработи 2,5 пати повеќе отколку во целата своја НБА кариера

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан е вистински „магнет за пари“, а во последната година заработи 2,5 …

Забрането е копирање на текст!