Постигнат рекорд на патеката „Хокенхајмринг“

Фетел беше најбрз во квалификациите пред трката за ГН на Германија.

Тој утре ќе стартува прв пред својата публика на Големата награда на Германија. Фетеле имаше најбрз круг на квалификациите со време од една минута, 11 секунди и 212 илјадитинки што е нов нов рекорд на патеката „Хокенхајмринг“. Втор резултата има возачот на Мерцедес Ботас.

Од вториот ред ќе стартуваат Кими Раиконен на „Ферари“ и Макс Верстапен на „Ред Б0ул“. За третиот ред се изборија двајцата возачи на „Хас“, Кевин Магнусен и Роман Грожан.

На денешните квалификации, актуелниот шампион Хмилтон со Мерцедес стартува од 14-та позиција поради проблемите со хидрауликата и излетувањето од патеката.

Моменталната состојба со позициите е: Фетел води со 171 бодови, додека со 7 бода помалку на втората позиција е Хамилтон.

Претходна Кошаркарите на Македонија ја совладаа Албанија
Следна Принцот Џорџ наполни 5 години

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!