После колку време метличките на бришачите на шофершајбната се неупотребливи?

Сончевата светлина и атмосферата толку многу го менуваат материјалот со текот на времето што станува потежок и ги губи своите својства.

Нема да теоретизираме премногу за важноста на бришачите на шофершајбната на возилото, и ќе одиме директно на поентата. Експертите од германскиот авто клуб (ADAC) истражуваа и дојдоа до заклучок дека, без разлика на интензитетот на употреба на бришачите, лопатките се зрели за замена по 24 месеци. Сончевата светлина и атмосферата толку многу го менуваат материјалот што станува потежок и ги губи својствата. Односно, четките повеќе нема да го чистат стаклото како кога биле понови.

Редовно менувајте ги бришачите бидејќи тие се важен безбедносен дел од опремата на вашето возило. Особено ако се постари и забележите дека веќе не го отстрануваат дождот убедливо како порано.

Претходна Asus го претстави Zenfone 9 кој пристигнува во Европа
Следна Дон Корлеоне е роден овде

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!