Порше Тајкан постави светски рекорд за најдолг дрифт на електричен автомобил

Порше Тајкан постави рекорд за најдолг дрифт на електричен автомобил потврден од официјални лица на Гинисовата книга на светски рекорди.

Тејкан го постави рекордот во Порше Центарот во Хокенхајминг каде континуирано дрифташе вкупно 42 километри и 171 метри. Сесијата траеше 55 минути и просечната брзина беше 46 км / ч.

Со автомобилот управуваше возачот на Порше, Денис Ретера, кој призна дека овој предизвик е многу заморен. Површината на која се движеше се чуваше влажна, но потребна беше голема концентрација.

За да се потврди резултатот, автомобилот бил прегледан пред и по обидот, а сè е снимено со камера поставена на покривот.

Овој дрифт е импресивен, но апсолутен рекордер е сепак БМВ. Инструкторот на Школата за возење на БМВ, Јохан Шварц, дрифташе зад воланот на F90 M5 осум часа и помина 374,17 км. Со оглед на високите вртежи, беа потребни пет полнења на резервоарот, а тоа беше направено со користење на друго БМВ кое се движеше во тандем.

Претходна Почина легендарниот Марадона
Следна Gunsel е нов електричен автомобил од Турција

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!