Порше влегува во Формула 1 и купува 50 отсто од акциите на Ред Бул

Веќе подолго време се шпекулира за влез на Порше во Формула 1, а сега се појавија информации дека германската компанија ќе купи 50 отсто од акциите во Ф1 тимот на Ред Бул.

Формалните процеси се во тек, а официјална потврда од Porsche се очекува на 4 август. Апликациите освен во Европската унија требаше да се поднесат и во повеќе од 20 земји, а документот во Мароко е токму изворот на информации за партнерството помеѓу Порше и Ред Бул. Споменатите апликации се неопходни кога ќе се спојат две големи компании.

Мароканскиот закон бара апликациите како овие да се објавуваат по одобрувањето. Исто така, процесот за добивање на „зелено светло“ во Мароко бараше Порше и Ред Бул да откријат детали за нивното партнерство, а во документот се наведува дека се работи за десетгодишна соработка и 50 отсто сопственост во сопственост на Порше.

Партнерството првично беше планирано да биде објавено на Ред Бул Ринг во Австрија оваа година, но ФИА не одобри нови регулативи за моторот за 2026 година.

Многу е веројатно дека тимот на AlphaTauri ќе се приклучи на партнерството Ред Бул/Порше, но тој ќе остане во целосна сопственост на Ред Бул.

Претходна Себастијан Фетел објави дека става крај на кариерата
Следна Huawei го претстави HarmonyOS 3.0, носи бројни новитети

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!