Поршеата на Калмар покажаа дека не се плашат од јужноамериканските патишта

На патувањето од Лима (Перу) до Ушуаја (Аргентина), шест Porsche 911 и три Cayenne поминаа 11.000 километри за 39 дена.

Во познатата естонска компанија Kalmar Automotive, на чело со Данецот Јан Калмар, тие организираа несекојдневно патување на кое импресивно ги покажаа луксузните способности на нивните соодветно модифицирани „елфери“ со воздушно ладење и слично модифицирани теренци на Cayenne од првата и втората генерација.

Калмарс Beyond Adventure Trans-Andes Rally започна од Лима (Перу), а шест Safari Porsche 911 (од сериите G, 964 и 993) и три Cayenne по 39 дена и 11.000 поминати километри стигнаа до дестинацијата за која беше избран градот Ushuaia ( Аргентина) на самиот југ на Јужна Америка.

Пробивајќи се низ јужноамериканската дивина, шарениот конвој на Порше ги посети Мачу Пикчу, езерото Титикака и пустината Атакама, а интересни фотографии беа направени на познатата боливиска солена површина Ујуни.

Адекватно подготвени за безмилосни „оф-роуд“ испитувања, „елферите“ со воздушно ладење покажаа дека добро се снаоѓаат во средини во кои ги замислуваме Defenders, G-Classes и Land Cruisers, а со јужноамериканската авантура во Калмар тие ефективно потсетија сите заинтересирани клиенти на рачно изработени модели на Порше за сите (не)прилики што имаат да ги понудат.

Претходна Vivo ги претстави мобилните телефони X90, X90 Pro и X90 Pro+
Следна Единствениот Ferrari Enzo во фабрички мат црна боја

Награден напис

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Шпанските научници ќе се обидат да докажат дека Кристофер Колумбо бил од Галиција, а не од Италија

Шпанските научници ја отворија гробницата на свештеникот од 15 век и му ги откопаа коските …

Забрането е копирање на текст!