Поради американските санкции Huawei го продаде Honor

Кинескиот производител на паметни телефони Huawei го продаде својот бренд Honor фокусиран на помладата популација.

Huawei и Honor се под огромен притисок затоа што постојано им недостасуваат технички елементи. Санкциите на владата на САД ја забранија трговијата со Huawei, тврдејќи дека кинеската компанија претставува закана за националната безбедност.

Huawei изјави дека нема да задржи ниту еден дел од акциите ниту ќе биде вклучен во управувањето со новата компанија Honor.

Huawei откри дека Honor преминува во сопственост на новата компанија наречена Shenzhen Zhixin New Information Technology, која е основана за таа цел.

Компанијата е конзорциум од повеќе од 30 агенти и дистрибутери на брендот Honor, а според кинеските медиуми, меѓу нив е и групата за развој на технологијата Shenzhen Smart City, контролирана од државата.

Сумата на продажбата не е објавена.

Претходна Познати се сите групи за ЕУРО 2020
Следна Богатството на Елон Маск порасна за повеќе од 15 милијарди долари

Награден напис

Huawei FreeBuds Studio со интелигентно и динамично намалување на бучава и Hi-Fi квалитет

Како дел од глобалната премиера на серијата Mate 40, Huawei Consumer Business Group (BG) ги …

Ви го претставуваме Мекларен Сејбр со моќност од 824 коњски сили, помоќен од моделот Сена

Неодамна објавените шпионски фотографии, како и оние што „протекоа“ во јавноста, беа најава за претстојното …

Забрането е копирање на текст!