Популарната игра Fortnite на удар на огромна критика

Популарната игра Fortnite создаде толку голема зависност кај децата, што некои родители решија да ги испратат на технолошка детоксификација во специјално создадени кампови.
Според истражувањата на Bloomberg, забележан е голем пораст на деца со зависност од играње на играта.
Michael Jacubus кој во камповите работел со деца кои се пратени на технолошка детоксификација, вели дека до сега се нема сретнато со игра што создава толку голема зависност кај децата и која има толку голема контрола над детскиот ум.
Fortnite не е првата игра што заработи таква репутација. Исто таква ситуација се појави и со игрaта The world of warcraft, која доби злобен прекар The world of warcrack, заради зависноста што ја создава како дрогата крек.
Според последните податоци, Fortnite има 200 милиони играчи и огромен број од овие 200 милиони се деца.

Претходна Причината поради која Герет Бејл не е миленик на Мадрид
Следна Фотографии кои прикажуваат дека родителството некогаш не е лесно

Награден напис

Суперјахтата инспирирана од дијаманти има водопад, кино и три базени

Италијанското студио Gabriele Teruzzi Yachts & Design дизајнираше импресивна суперјахта. Станува збор за концепт наречен …

Автомобилската индустрија сега ја презема контролата врз набавката на чипови

Недостигот на компјутерски чипови што ги принуди светските производители на автомобили да го откажат производството …

Забрането е копирање на текст!