Помоќната електрична Opel Astra би можела да му парира на VW ID.3 GTX

Сегашната генерација на моделот Opel Astra се продава во Европа од ноември 2021 година, а сега се очекува пристигнување на електричен модел кој би можел да добие и помоќна верзија.

Електричната Astra ќе ја зачини понудата во C сегментот, во продажните салони се очекува следната година, додека газдите од Раселсхајм размислуваат и за помоќна верзија.

Автомобилот се развива на платформата EMP2 V3 на Stellantis, која поддржува конвенционално, приклучно и батерија. Засега нема ништо официјално за помоќна електрична верзија, но дефинитивно е можно.

The new 2021 Vauxhall Astra

Помоќната електрична Astra се појавува како конкурент на претстојниот модел ID.3 GTX на Volkswagen. Моќниот хечбек од Волфсбург треба да добие два електромотори преземени од кросоверите ID.4 и ID.5, каде во верзијата GTX испорачуваат 299 КС и 460 Nm вртежен момент. Со истиот погон, ID.3 GTX би требало да забрза од 0 до 100 km/h за помалку од 6 секунди.

Претходна Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година
Следна Child of Vision – Roger Hodgson

Награден напис

Што точно се случува со телото на човекот откако ќе умре?

Сигурно барем еднаш сте се запрашале што се случува со човечкото тело откако ќе умре? …

Rolls-Royce Cullinan од Carlex Design

Carlex Design е тјунинг компанија која главно зазема нетрадиционален пристап кон редизајнирање на луксузни и …

Забрането е копирање на текст!