Помага при варење и слабеење

Многу луѓе не разбираат дека варењето всушност започнува во устата и поради тоа често не ја џвакаат храната доволно долго. Џвакањето е првиот дел каде нашето тело ја разградува храната.
Комбинацијата на ензими содржани во нашата плунка, плус движењето на џвакање и мелење на храната во устата, помага да се разложи храната на мали парчиња. Овие делови потоа патуваат низ хранопроводникот во желудникот. Во тоа време, храната веќе почна да се разложува на нејзините многубројни компоненти, вклучувајќи макронутриенти (масти, јаглени хидрати, протеини, вода), витамини и минерали.

Можеби некои слушнале дека секој залак треба да се џвака 32 пати. Тој заклучок го донел нутриционистот Хорас Флечер, кој изјавил дека џвакањето залак дури 32 пати може да го продолжи животот. Подоцна, одредени студии ќе излезат со истражување кое наведува дека магичниот број лежи помеѓу 35 и 40 џвакања.

Студија од 2011 година ја поддржува неговата идеја дека џвакањето може да биде дел од добра стратегија за слабеење. Всушност, ниту еден специфичен број на џвакање нема директно да предизвика губење на тежината, но практиката на подолго џвакање може да доведе до побрзо ситост.

Вака вашиот мозок ви дава до знаење кога е време за јадење и на сличен начин ви кажува кога сте сити. Меѓутоа, на лептинот, хормонот кој му кажува на вашиот мозок дека сте сити, му требаат околу 20 минути за да стигне до мозокот откако вашиот стомак е полн.

Тоа значи дека можеби вашиот стомак е полн и можеби нема да го сфатите тоа додека не го завршите оброкот. Ова може да резултира со прејадување, а со тоа и прекумерно внесување калории, што може да доведе до зголемување на телесната тежина. Врз основа на оваа идеја, бавното џвакање може да ја зголеми ситоста и да бара помалку калории.

Сепак, овие студии не се доволни, па не е лошо да се знае зошто е важно правилно да се џвака храната. Џвакањето е важно за да се избегне потенцијално гушење. Понатаму, на овој начин осигурувате дека храната полесно се распаѓа. Лошо џваканата храна може да предизвика и: гасови, надуеност, вознемирен стомак, рефлукс на киселина, проблеми со варењето на храната..

Исто така, подолго џвакање промовира здрава врска со храната, што значи дека внимателното јадење може да ви помогне да се чувствувате позадоволни и како резултат на тоа, нема да чувствувате потреба да консумирате толку многу храна. Може да вклучите и некои други здрави навики во вашата дневна рутина, како на пример избегнување на екрани за време на оброците.

Претходна Силвестер Сталоне открива за која улога имал дури седум операции
Следна Верстапен освои пол позиција во Австралија

Награден напис

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

MrBeast изгради сто бунари во Африка и обезбеди чиста вода за половина милион луѓе

Најпопуларниот YouTuber, MrBeast, во својата најнова хуманитарна мисија, ископа сто бунари во Африка и со …

Don`t copy text!