Познати се сите групи за ЕУРО 2020

По синоќешните натпревари од бараж финалето, познато е и како ќе изгледаат сите групи на претстојното ЕУРО 2020.

Групата А (Турција, Италија, Велс, Швајцарија) и Б (Данска, Финска, Белгија, Русија) беа познати порано, а синоќа ги добивме последните учесници од преостанатите четири групи.

Македонија, која ќе дебитира на шампионатот, замина во групата Ц со селекциите на Холандија, Украина и Австрија.

Во групата Д сè беше подготвено за спектакуларниот судир меѓу Хрватска и Србија, но тоа нема да се случи, но нема да биде помалку интересно и на дуелот помеѓу Англија и Шкотска. Заедно со овие две селекции, во групата се и Хрватска и Чешка.

Групата Е го зазеде Словачка, која ќе ги одмери силите со Шпанија, Шведска и Полска.

Во последната група Ф, односно „групата на смртта“, заедно со Португалија, Франција и Германија, влезе Унгарија.

Да потсетиме, Евро 2020 требаше да се игра минатото лето во 12 градови (Билбао, Амстердам, Баку, Букурешт, Будимпешта, Копенхаген, Даблин, Глазгов, Лондон, Минхен, Рим и Санкт Петербург), но беше продолжен за следната година поради коронавирусот.

Ако сè се одвива според планот, ЕУРО 2020 ќе започне на 11 јуни 2021 година и ќе трае до 11 јули.

Награден напис

Armin van Buuren feat. Josh Cumbee – Sunny Days

Armin van Buuren feat. Josh Cumbee – Sunny Days

Петр Чех се врати од пензија и бранеше за Челси

Чешкиот голман Петр Чех по една сезона се врати во активниот фудбал и бранеше на …

Забрането е копирање на текст!