Позата во секс која мажите прво ја отфрлаат, а потоа ги оставаат без зборови

Истражувањата покажаа дека луѓето кои се во долга врска и испробуваат различни сексуални пози имаат постабилна и повозбудлива врска. Поточно, долга врска се смета за секоја врска подолга од три години, а интересните активности под чаршафите ги враќаат сите пеперутки кои можевме да ги почувствуваме на самиот почеток на врската, а кои со текот на времето избледеа.

Една таква поза е Амазонка, сексуална поза резервирана за силни жени кои сакаат да преземаат иницијатива и кои сакаат да бидат доминантни.

Оваа поза го добила името по Амазонките, жени воини од грчката митологија кои биле одлични јавачи и страв и стравопочит на сите мажи. Сепак, оваа поза е совршен начин да му покажете на партнерот колку се грижите, бидејќи подеднакво го разгорува и машкото и женското задоволство.

Оваа поза би можеле да ја опишеме како обратна мисионерска поза. Мажот лежи на грб, а нозете му се свиткани на колена и со нив ја прегрнува половината на жената. Жената седи врз мажот и го контролира темпото и динамиката на врската.

Ова е поза која мажите тешко ја прифаќаат бидејќи не сакаат да ѝ ја препуштат контролата на партнерката, но кога конечно ќе ја испробаат оваа поза, таа ги остава без зборови и редовно ја вклучуваат во сексуалните односи.

Одлично е заради триењето, удобноста, можност мажот да ја погледне жената во лице и упорна стимулација на клиторисот што прави жените да се чувствуваат како кралици. Кога мажот ќе види колку жената ужива, тој брзо се прилагодува и ужива и во сексот. Ова е една таква поза, објасни Јан Кернер, сексуален терапевт и автор на She Comes First.

Оваа поза го олеснува контактот очи во очи, што е исклучително важно за создавање интимност. Тоа го практикуваат парови кои си веруваат и кај нас буди чувство за сексуална поврзаност, што е основа за разгорување на долготрајните врски.

Има варијации на темата кои можат дополнително да ги разбрануваат страстите. На пример, превртената Амазонка, во која мажот исто така лежи на грб, свиткани колена, а партнерката седи на него, како на стол, потпрена на листовите на својот партнер.

Претходна Porsche Tequipment претстави покривен шатор за две лица
Следна Tulia – Nothing Else Matters

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!