Погледнете кои се најголемите губитници во фудбалот поради короната според Трансфермаркт

Епидемијата на коронавирус ги прекина буквално сите спортски натпревари во светот и остави финансиски последици што може да го променат спортот за наредните години.

Загубени се огромни суми на приходи, бројни клубови се на работ на финансиска бездна, а „невидливиот непријател“ влијаеше и на пазарот на играчи. Вредностите на играчите постојано паѓаат, а прашањето е каде ќе застане тој пад.

Според најновите податоци на германскиот портал Трансфермарк, вредностите на Премиер лигата паднале за повеќе од 1,8 милијарди евра како резултат на прекинот на конкуренцијата поради појавата на коронавируси, пад од 19 проценти.


Вознемирувачка порака од основачот на Трансфемаркт

На почетокот на годината, англиските клубови имаа играчи во вредност од 9,6 милијарди, а сега нивната пазарна вредност е 7,8 милијарди.

Основачот на Трансфермаркт Матијас Сеидел во својата анализа истакна дека во моментов е тешко да се замисли дека трансферите ќе продолжат да растат како во претходните години.

„Цените на берзата се распаднаа, на многу клубови може да им се закани несолвентност, а плановите за трансфер ги запреа повеќето клубови заради многу неизвесности“, рече Сеидел.

„Тековниот глобален пад е реакција на општ итен случај, сепак идниот пад на вредноста не треба да биде ист за секој играч како резултат на кризата“, продолжува Сеидел.


Вредноста на Сити падна за 250 милиони евра

Најголема загуба претрпе актуелниот шампион Манчестер Сити, чија екипна вредност опадна за 250 милиони евра или за дури 20 проценти. На пример, вредноста на Стерлинг падна од 160 милиони евра на 128 €.

Можеби тројцата клучни играчи во Ливерпул што го освоија Европскиот шампионат и убедливата игра во англиски шампионат Мохамед Салах, Виргил ван Дијк и Садио Мане сега вреди дури 80 милиони евра помалку, со вкупната вредност на „црвените“ паѓа од 1,19 милијарди евра на 966 милиони евра. што е минус 224 милиони.

Коронавирусот се очекува да влијае и на другите лиги низ целиот свет, не само на англискиот џет сет.

Така се чувствува притисокот на шпанските гиганти, Реал Мадрид и Барселона. Тимот на кралскиот клуб вредеше 1,07 милијарди пред кризата, а сега околу 18 проценти помалку.


Меси повеќе не чини 140 туку 112 милиони евра

Барса тежеше околу 1,05 милијарди, а сега тимот е вреден 850 милиони евра, што е намалување од 20 проценти. Да додадеме дека еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Лионел Меси падна за 28 милиони од 140 милиони на 112 милиони.

Во Германија, вкупната вредност на тимот од Минхен Баерн падна од 892 милиони евра на 756 (-15%), додека Борусија Дортмунд се спушти за 8,5%, од 640 на 586 милиони евра, делумно благодарение на младиот тим.

Во Италија, екипата на Јувентус падна од 810 на 614 милиони евра, што е намалување за 25 проценти. Интересно е што според „Трансфермаркет“, португалската ѕвезда Кристијано Роналдо вреди 120 милиони пред кризата и сега „само“ 60 милиони евра.

Францускиот шампион ПСГ пред кризата имаше тим вреден милијарда евра, а сега париските sвезди вредат 843 милиони евра.

Претходна Веб камерите станаа нужно зло, па не заборавајте да се заштитите при нивното користење
Следна Паметните часовници би можеле да помогнат во раното откривање на симптомите на корона

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!