Погледнете го новото ремек дело на Меси

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси синоќа против Бенфика во Лигата на шампионите постигна нов рекорд, а португалскиот тим беше 40-ти по ред во кој успеа да постигне гол и да стане најдобар стрелец.

Меси со тоа стана првиот играч досега во најелитното европско фудбалско натпреварување кој постигнал барем еден гол против 40 различни селекции, а синоќа тоа го направи на одличен начин и само уште еднаш покажа дека е во феноменална форма пред Мундијалот. во Катар.

По акцијата со Нејмар и Мбапе, Меси ја доби топката на околу 15 метри од голот на Бенфика, а потоа со милиметарски прецизен удар го погоди далечниот агол на голманот и му донесе предност на својот тим.

Сепак, на крајот ПСЖ не успеа да победи и да освои три бода, а конечниот резултат гласеше 1:1. И покрај тоа, ПСЖ останува прв на табелата со седум бодови, исто колку и Бенфика, додека Јувентус е трет со три бода.

Што се однесува до Меси и Лигата на шампионите, Аргентинецот синоќа стигна до бројката од 127 постигнати голови во ова натпреварување на 159 одиграни натпревари, а забележа и 42 асистенции. Во ова натпреварување игра од сезоната 2004/2005.

Претходна Еден од најдобрите пенали во историјата изведен со салто
Следна Новиот живот на легендата

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!