Повратна карта за вселенски лет со Blue Origin на Безос од 200 000 долари

Blue Origin најави дека наскоро ке почне со продажба на билети за своите суборбитални туристички летови до работ на вселената, веќе од 200 000 долари.
Своите летови Blue Origin ќе ги изведува со својата суборбитална ракета New Shepard, која ќе ги носи патниците на висина од 100 километри, што е помалку или повеќе универзално договорена граница (Карманова црта) поим за “раб на вселената”.
Летот со траење од десетина минути ќе им овозможи на шест вселенски туристи во патничката капсула да доживеат бестежинска состојба и уникатен поглед на планетата Земја кој до сега беше резервиран само за астронаутите.

Претходна Македонскиот ракометен шампион Вардар отпатува за Крањска Гора
Следна Фолксваген би можел да произведува електрични модели

Награден напис

Фејсбук ја постигна својата цел. Користи целосно обновливата енергија

Фејсбук соопшти дека ја постигнал својата цел и ги спроведува своите глобални операции користејќи само …

Руската армија вклучи роботски тенкови во новата единица

Уран-9 е нов руски роботски тенк кој е копнено возило дизајнирано за потребите на антитерористичките …

Забрането е копирање на текст!