Повеќе од три милијарди Андроид уреди се активни ширум светот

Во моментов има повеќе од три милијарди активни уреди кои користат оперативен систем Андроид ширум светот.

Самер Самат, потпретседател за управување со производи во Гугл, ги сподели овие информации за време на I / O конференцијата на Google, што се одржува во живо, но на интернет оваа година.

Гугл регистрираше повеќе од 500 милиони активни уреди со Android од последната конференција за програмери во 2019 година, или една милијарда уреди од 2017 година. Бројките се земени од Гугл Плеј Стор, каде не се земени предвид уредите базирани на Андроид, кои користат алтернативни продавници, како што се уреди со Амазон Фајр и кинески уреди базирани на Андроид, кои избегнуваат употреба на апликации на Гугл Ова значи дека бројот на активни уреди со Андроид е всушност многу поголем од бројот пријавен од Самат.

Епл претходно оваа година потврди дека има повеќе од милијарда активни ајфон-и во светот.

Претходна Subaru Impreza S10 WRC управувана од Петер Солберг оди на аукција
Следна Познати фудбалери кои сакале или сакаат да се коцкаат во казина

Награден напис

Болдвин и Мадсен потпишаа, а со Моника Белучи преговара за учество во продолжението на „Јужен ветер“

Вилијам Болдвин ќе глуми во втората сезона на серијата „Јужен ветер“, а преговорите со Моника …

Хенеси го испорача првиот Venom F5, и тврдат дека достигнува 500 km/h

Четири години по премиерата на концептниот модел, тексашката компанија Hennessey го испорача првиот примерок од …

Забрането е копирање на текст!