Пијалок кој треба да го пиете секое утро

Сите го знаеме тоа чувство кога треба да станеме од кревет наутро, а ни се чини дека е рано и едноставно немаме енергија да се соочиме со денот.

Сепак, според нутриционистите, постојат работи што можеме да ги направиме за да му помогнеме на нашите тела да се справи со утринскиот замор и да се осигураме дека нашето расположение е подигнато, нашиот сон се подобрува и нашата енергија се зголемува.

Нутриционистот Ајслин Кембриџ вели дека има пијалок за кој тврди дека делува како магија за да ни помогне да се чувствуваме добро, а ни требаат само две состојки. Иако сите знаеме колку е важно да пиете многу вода, всушност можете да направите да се чувствувате уште подобро со додавање на цедење лимон во чаша топла вода.

„Постои една работа што апсолутно секој треба да ја прави од моментот кога ќе се разбуди наутро, а тоа е пиење вода. Го хидрира вашето тело и го намалува крвниот притисок. Ако сакате да имате енергија и да се чувствувате добро, пијте топла вода со половина лимон исцеден во него е како магија“, објасни таа.

Освен што водата со лимон прави да се чувствувате подготвени да го започнете денот, Ајслин исто така истакнува дека соодветната грижа пред спиење може да ви помогне да се чувствувате подобро наутро.

Нутриционистот рече дека помеѓу последниот голем оброк и спиењето треба да има најмалку три часа за да може вашето тело да ја свари храната пред ноќниот одмор.

„Ако јадете оброк и се обидете да спиете еден или два часа подоцна, тоа ќе предизвика проблеми бидејќи вашето тело не може да ја свари храната на време или да се одмори и да се опорави, двете се откажуваат еден со друг. И вашиот сон и вашето варење ќе да бидат погодени, а тоа сериозно ќе влијае на вашето расположение. Препорачувам да не јадете најмалку три до четири часа по обилен оброк пред спиење“, советува таа.

А нејзиниот најголем совет е да се држите подалеку од вештачките засладувачи секогаш кога имате желба за шеќер бидејќи тие можат да имаат полош ефект врз вашето тело од природните шеќери.

„Некои луѓе мислат дека е подобро да се оди на опции без шеќер кога се обидуваат да се хранат здраво, но тоа е најлошиот избор. Таканаречените диетални пијалоци содржат состојка наречена аспартам, која има негативен ефект врз нашите црева и е многу поштетна од шеќер“, заклучи таа.

Претходна The Dead South – You Are My Sunshine
Следна Направете го ова во мисионерската поза и секоја жена ќе полуди, тврдат научниците

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!