Писмо од Алберт Ајнштајн продадено на аукција за 32.000 долари

Писмото на Алберт Ајнштајн напишано во 1922 година, каде зборува за своите стравови од порастот на антисемитизмот во Германија, десетина години пред доаѓањето на нацистите на власт, продадено е од израелската аукционерска куќа Кедем за 32.000 долари.

Во писмото, Ајнштајн вели:”Овде се подготвуваат економски и политички мрачни времиња. Можам да кажам дека сум среќен што сум во можност да си отидам од овде.”

Писмото триесет и двегодишниот Ајнштајн го пишувал на својата сестра Марија откако го напуштил Берлин и заминал во место што не се спомнува во писмото.
Она што е специфично со писмото е тоа што Ајнштајн десет години порано точно ги предвидел случувањата што следат.

Претходна Ќе се редефинира дефиницијата за мерката за маса – килограм
Следна Google открива со која опција батеријата на мобилниот ќе ви трае подолго

Награден напис

Новата мега јахта на Џеф Безос снимена на отворено море чини 500 милиони долари

Новата мега јахта на Џеф Безос е снимена на отворено и чини неверојатни 500 милиони …

Русин уништил Lamborghini Urus за да промовира енергетски пијалок

Јутјубер по име Михаил Литвин снимил како крши Lamborghini Urus вреден повеќе од 250.000 евра …

Don`t copy text!