Пиењето две до три шолји кафе дневно може да биде поврзано со подолг животен век

Како што покажа студијата, кафето исто така е поврзано со помал ризик од кардиоваскуларни болести.

Наодите беа применети на мелени, инстант и безкофеински сорти на кафе, а истражувачите велат дека консумирањето кафе треба да се смета за дел од здрав начин на живот.

Според студијата, најголемото намалување на ризикот е забележано со две до три шолји дневно.

Авторот на студијата, професорот Питер Кистлер од Институтот за истражување за срце и дијабетес Бејкер, Австралија, рече: „Во оваа голема, набљудувачка студија, инстант кафето и без кофеинското кафе беа поврзани со еквивалентно намалување на инциденцата на кардиоваскуларни болести и смрт од кардиоваскуларни болести или било кое од она што причина“.

„Резултатите сугерираат дека благ до умерен внес на мелено, инстант кафе и кафе без кофеин треба да се смета за дел од здрав начин на живот“, додаде тој.

Студијата ги испитувала врските помеѓу видовите кафе и отчукувањата на срцето, кардиоваскуларните болести и смртта користејќи податоци од студијата Биобанк во Велика Британија, која регрутирала возрасни на возраст меѓу 40 и 69 години.

Претходна Снимив само четири добри филмови во мојата повеќедецениска кариера
Следна SC-01 станува национален спортски автомобил на Кина

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!