Пет раси на кучиња кои во никој случај не се за почетници

Кучето е голема одговорност и грижа, па одлуката да се добие домашно милениче е многу сериозна.

Кога размислувате за раса, важно е да се воздржите од фокусирање само на изгледот. Има многу повеќе фактори кои ја одредуваат вашата компатибилност со карактерот на кучето. И несомнено најголемото е вашето искуство како сопственик.

За среќа, има многу избори и луѓе кои можат да ве советуваат. Тренерката на кучиња Карли Старк објави видео во кое откри кои пет раси воопшто не се добар избор за почетници.

  1. Хаски

Карле не ја препорачува оваа раса за почетници бидејќи се гласни и имаат многу енергија.

„Покрај тоа, тие се фрлаат како ниедна друга раса во светот“, додаде таа.

  1. Германски овчар

„Не ме сфаќајте погрешно, сакам и јас да го имам ова куче еден ден, но не би го препорачала за почетници. Тие се работни кучиња и треба да имаат искусен сопственик“, објаснила Карли.

  1. Белгиски овчар

Карли вели дека и таа би сакала да го има ова куче, но тие се двојно позахтевни од германските овчари.

„Никогаш не би ги препорачала на почетниците“, вели таа.

  1. Питбул

„Може да бидат одлични кучиња, но се многу енергични, треба да работите со нив, а често имаат и многу здравствени проблеми. Јас ги нарекувам „подвижна медицинска сметка““, тврди Карле.

  1. Ротвајлери

„Никогаш не би им ги препорачал на почетниците.

„Ако не се воспитани веднаш од самиот почеток, може да имаат многу несигурности и да бидат агресивни“, заклучи Карле.

Претходна Роналдо повторно разочара
Следна Тревис Пастрана направи шоу на Флорида со своето Субару со 862 КС

Награден напис

Kawasaki Ninja ZX-4RR KRT Edition пристигнува во Европа

Kawasaki го подготви моделот Ninja ZX-4RR KRT Edition наменет за ентузијасти кои сакаат атрактивни мотоцикли …

Минатата година Мајкл Џордан заработи 2,5 пати повеќе отколку во целата своја НБА кариера

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан е вистински „магнет за пари“, а во последната година заработи 2,5 …

Забрането е копирање на текст!