Патниците на крстарењата на Royal Caribbean добиваат пристап до Старлинк интернет

Патниците на Royal Caribbean, кој исто така управува со Celebrity Cruises и Silversea Cruises, наскоро ќе имаат пристап до сателитскиот интернет Starlink на SpaceX.

Royal Caribbean потврди дека ќе ја опреми својата флота од крстаречки бродови со технологијата Starlink за патниците да можат да користат побрз и посигурен интернет. Тестирањето е веќе направено на еден од бродовите за крстарење во текот на летото, а првиот брод за крстарење кој официјално ќе понуди Starlink Интернет на 5 септември ќе биде Celebrity Beyond. Компанијата очекува услугата да биде достапна на сите бродови за крстарење до првиот квартал на 2023 година.

Изјавата на Royal Caribbean не вклучува технички детали како што е бројот на антени Starlink, но компанијата вети дека интернетот ќе биде доволно брз за користење на услуги за стриминг и за остварување видео повици.

Интернет-услугата на SpaceX, фокусирана на бродови, наречена Starlink Maritime, е релативно нова и моментално ги покрива само крајбрежните води во делови од Северна и Јужна Америка, вклучувајќи ги Карибите, како и Европа, Австралија и Нов Зеланд, но планира прво да ги покрие светските океани. квартал од 2023 година.

SpaceX има многу работа поврзана со Starlink, а меѓу другото работи со Hawaiian Airlines и чартер компанијата JSX за да им понуди на патниците интернет за време на летот. „Делта ерлајн“ сака да ја обезбеди истата услуга. Исто така, SpaceX претходно лансираше Интернет услуга за кампери.

Претходна Енди Мареј се пласираше во третото коло на УС Опен
Следна Sony го претстави Xperia 5 IV

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!