Паметните часовници би можеле да помогнат во раното откривање на симптомите на корона

Паметните часовници не се наменети да бидат замена за медицинските професионалци, но најновите алатки и методи што ги развиваат научниците би можеле многу да помогнат во спречувањето на преоптоварување на здравствениот систем.

Неверојатната брзина со која COVID-19 се шири низ целиот свет, принуди многу научници од различни области да најдат начини за брзо откривање на симптомите на болеста предизвикана од новиот коронавирус.

Еден од проблемите со откривање на инфекција со нов коронавирус е дека заразените не секогаш покажуваат симптоми. Затоа, научниците од универзитетот Стенфорд и компанијата Фитбит бараат начин за откривање на потенцијална болест со толкување на информациите што технологијата веќе ги следи кај корисникот.

Вирусните инфекции можат да бидат скриени од голо око, но тие не можат да го измамат вашето тело. Дури и ако самите не ги чувствуваме симптомите, нашиот имунитет постојано се бори против овие натрапници. Оваа битка не ја чувствуваме и не ја гледаме на прв поглед, но всушност може да следи нејзиниот ефект врз целокупната биометрија на паметните уреди.

Научниците од Стенфорд во соработка со Фитбит и Институтот за истражување на Скрипс спроведуваат тестови што ќе ги поврзат податоците снимени од смарт часовници и фитнес нараквици со симптоми на вирусна инфекција.

Теоријата вели дека кога имунолошкиот систем се бори, како на пример со вирусна инфекција, се зголемуваат мерењата на виталните знаци како што се телесната температура и отчукувањата на срцето. Ова може да биде особено корисно во асимптоматски случаи на инфекција, како што се оние кои се позитивни за КОВИД-19, но не покажуваат симптоми на инфекција.

Подобните паметни уреди прават стотици илјади мерења дневно, што ги прави неопходен извор на податоци за алгоритми што можат да ги хранат.

Студијата, предводена од професорот Мајкл Снајдер од споменатиот универзитет, собира податоци од широк спектар на паметни уреди кои се носат, вклучувајќи го и некаде чудниот паметен прстен.

Згора на тоа, Fitbit планира да го здебели тоа истражување со донирање на 1.000 свои смарт часовници.

Доколку овие алгоритми испаднат точни, тие сепак нема да ги заменат професионалните тестови, но може да ги предупредат корисниците за раните симптоми на инфекција.

Претходна Погледнете кои се најголемите губитници во фудбалот поради короната според Трансфермаркт
Следна Candy Dulfer & David A. Stewart – Lily Was Here

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!