Официјално претставена топката што ќе се користи на EURO 2020

Европското првенство во фудбал EURO 2020 ќе се одржи следната година во период од 12 јуни до 12 јули, во 12 градови низ Европа.

Адидас ќе биде брендот што ќе ја обезбеди официјалната топка на првенството. Станува збор за топката со назив Uniforia.

Според изјавите на Адидас, топката ги слави заедништвото и еуфоријата кои се составен дел на фудбалските натпреварувања.

„Дизајнот на топката Uniforia е инспириран од новиот формат на фудбалското првенство и натпреварите кои ќе се играат во наведениот период. Натпреварите што ќе се играат во 12 градови од Европа за да се создаде заедништво, да се избришат границите и разликите меѓу навивачите и спортистите, низ еден единствен спој на уметност и спорт.“

Во годината која доаѓа се одбележува шеесеттата годишнина од фудбалското првенство на UEFA.

Градовите во кои ќе се играат натпреварите се Глазгов, Лондон, Даблин, Билбао, Амстердам, Копенхаген, Сент Петерсбург, Минхен, Виена, Рим, Букурешт и Баку.

ГПС координатите од стадионите ќе бидат поставени на топката.

Претходна Catrinel Menhia
Следна Егзибиционистички тренд на Инстаграм – фотографии од спалната соба

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!