Официјалното логото на Светското првенство во фудбал Катар 2020 и официјално претставено во Доха

Во Доха, Катар, официјално е претставено логото кое ќе се користи за Светското првенство во фудбал, Катар 2020.

Логото како креација носи мотиви од пустинските дини и дизајнирано е во форма на бројката 8, што го покажува бројот на стадиони на кои ќе се одржува светското првенство.

Претставувањето на логото привлече огромно внимание кај љубителите на фудбалот во светот и на многу места во живо се следеше преносот. Според коментарите, логото ги задоволува желбите и мислењата на вљубениците во овој спорт.

На Светското првенство во фудбал во Катар 2020 година ќе учествуваат 32 држави и ќе се игра на 8 стадиони.

Исто така, ова ќе биде првото првенство што се игра во зима и според досегашните планови би требало да започне на 21 ноември, а да заврши на 18 декември.

Првенството ќе се игра во 5 градови.

Претходна Ламборгини го покажа Сиан, првиот и најјакиот електрифициран суперавтомобил
Следна Најава од Фејсбук за укинување на софтверот за автоматско препознавање на лица

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!