Островот Џејмс Бонд

Островот Џејмс Бонд е голема тајландска атракција. Една од причините зошто туристите сакаат да одат на оваа турнеја е тоа што повеќето сакаат да го почувствуваат песокот под своите нозе на истото место каде што стоеја Кристофер Ли и Роџер Мур пред околу 25 години. Пристапот до островот Као Пинг Кан, како што го нарекуваат Тајланѓаните, е преполн со чамци со „долг нос“. Туристите имаат речиси една секунда да се симнат пред чамците да се вратат за да соберат уште еден круг посетители, кои веќе нетрпеливо чекаат.


Илјадници луѓе го посетуваат овој остров секоја година за да се фотографираат пред „Островот Џејмс Бонд“, кој на Тајланѓаните им е познат и како Тапу или островот за нокти. Тесната плажа е преполна со киосци за сувенири, а духовитите домаќини нудат секакви услуги, од фотографирање со лажни пиштоли во стилот на Џејмс Бонд до кафе или слатки Скараманга, именувани по главниот негативец на таа популарна филмска приказна.
Уште еден џуџест остров стана исклучително популарен во последниве години поради истата причина. Станува збор за „Островот Лео“. Може да претпоставите, прекарот го добил по актерот Леонардо ди Каприо, кој на него го снимил филмот „The Beach“. Во оригиналот се вика Пи Пи Ли и како Као Пинг Кан е исто така ненаселен. Но, прашањето е колку долго?
Пи Пи Ли е многу поголема, а плажата е подолга. Морето е одлично за нуркање или нуркање. Филмските работници оставиле зад себе дрвена пристаниште и тоалети, кои, сепак, биле урнати во март 1999 година од соседните островјани со образложение дека островот треба да остане недопрен. Пи Пи Ли е всушност национален парк и таму е забрането да се спие, било во вреќа за спиење или на крпа, а камоли шатор. Братот близнак на островот Пи Пи Ли е Пи Пи Дон, но има сосема различни закони. Тоа е сосема спротивно и пука од хотели, хостели и ресторани, а секој може да си најде нешто за својот џеб.

Претходна Машки и женски презервативи
Следна Непријатно изненадување во кревет

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!