Остатоци од праисториска пирана пронајдени во Германија

На југот на Германија се пронајдени фосилни остатоци од риба многу слична на денешната пирана. Се тврди дека е најстариот познат примерок на месојадна риба.
Се смета дека датира од пред 150 милиони години, имала остри заби како денешните пирани, и ги користела за кинење на парчиња месо и перки од другите риби. Покрај праисториската пирана се пронајдени остатоци од риби кои таа ги јадела.
Научниците извршиле анализа и забележале дека горните заби биле долги и шилести, додека долните заби биле триаголни.
Пираните денес живеат во слатките води во Јужна Америка, во Амазон и околните реки. Постојат скоро 20 видови пирани, додека праисториските пирани се пронајдени во делови во Европа каде некогаш било море. Не сите видови на пирана се опасни како што се верува, некои видови се хранат со семки и се вегетарјанци.
 

Претходна Паб во Англија ќе ви плати за да пиете пиво кај нив
Следна Huawei го најави мобилниот со преклоплив екран

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!