Ослободете се од болката во грбот со неколку ефикасни вежби

Болки во грбот, акутни или хронични, се проблем со кој се соочуваат голем број луѓе. Всушност, близу 80 проценти од луѓето се жалеле на болки во грбот во одреден момент од нивниот живот, покажало истражувањето.

Болките во грбот се втората најчеста причина зошто луѓето отсуствуваат од работа, додека првата причина е настинка, пишува Си-Ен-Ен.

Во предизвикувачките периоди на пандемија на коронавируси, кога многумина сè уште работат од дома, можно е болките во грбот да се зголемат поради непријатната положба дома, велат експертите.

Покрај тоа што можете да се посветите себеси, правејќи петминутен тренинг дома за да помогнете во болката во вратот, но и да се ослободите од главоболките и да обрнете внимание на долниот дел од ‘рбетот.

Секоја од вежбите на овој петминутен тренинг помага да се стабилизира лумбалниот ‘рбет. Покрај тоа, секоја од овие вежби се фокусира на мускулите во долниот дел на грбот.

Со зајакнување на предниот дел од телото и правилно зафаќање на задниот дел од телото, болката во грбот полека ќе исчезне. Опуштете ги рамената. Нека се активираат стомачните мускули. Вдишете преку устата и издишете преку носот додека сте во седечка положба.

Втората вежба е штица или штица, хоризонтална положба на телото во која се потпирате на подот само со подлактиците и прстите. Тоа е една од основните вежби во тренингот на гимнастичарка бидејќи телото го затегнува и зајакнува средниот дел од телото и рамената.

Иако обучувачите не препорачуваат изведување на штица како основен тренинг, оваа вежба може да биде одличен додаток на стомачните вежби. Планк го подобрува држењето на телото. Само во една вежба, грбот, рамената, мускулите на градите и вратот се зајакнуваат. Планк исто така тестира рамнотежа и генерално ги подобрува атлетските перформанси. Може да ја намали болката во грбот, но само ако ја изведувате оваа вежба правилно затоа што ги зајакнува мускулите на грбот.

Вежба наречена „пливање“ го тренира задниот дел од телото, ја подобрува рамнотежата, силата и подвижноста на ‘рбетот и се изведува додека лежите на стомак.

Изведете го овој петминутен тренинг за зајакнување на грбот секој ден и ослободете се од болката.

Претходна Среде пандемија Дубаи е отворен за сите туристи
Следна Мајами Хит со победа против Лејкерси

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!