Овој јаглехидрат е најдобар за губење на салото од стомакот

Често се зборува за тоа како треба да ги елиминирате или намалите јаглехидратите од вашата исхрана за да изгубите тежина.

Љубителите на тестенини, компири и други извори на јаглехидрати можат да останат разочарани и изгубени бидејќи остануваат без некои од нивните основни намирници.

Иако консумирањето помфрит и омилените тестенини со сосови секако не помага при слабеење, не е секогаш точно дека јаглехидратите само доведуваат до зголемување на салото на стомакот.

Ова не е случај ако сакате да уживате во овесната каша, која најефективно помага да се намали салото на стомакот од сите извори на јаглени хидрати, според диететичарот Тристи Бест.

Овесната каша, исклучително популарна и заситна храна за појадок, не е единственото јадење што го јадете за појадок без да ви помогне да изгубите тежина, но е една од најдобрите опции за почеток на денот поради неговите нутритивни придобивки. Не само што овесните снегулки се најдобри јаглехидрати за слабеење, туку тие исто така играат улога во намалувањето на лошиот холестерол и регулирањето на нивото на шеќер во крвта, а се полни со протеини и влакна.

Еден од начините на кои овесната каша помага да се намали салото на стомакот е тоа што најверојатно нема да ги прејадете, според Бест, бидејќи јаглехидратите богати со влакна ви помагаат да развиете чувство на ситост побрзо.

„Целите житарки го одржуваат шеќерот во крвта стабилен, спречувајќи подеми и падови поврзани со зголемено зголемување на телесната тежина“, вели Бест.

Една неодамнешна студија покажа дека кога шеќерот во крвта ви се намалува по оброкот, гладувате побрзо и затоа имате тенденција да јадете повеќе. Бест вели дека една од најдобрите работи за јадење овесна каша е тоа што може да се подготви на различни начини, а многу од варијантите може да се подготват без да се додаде голема количина калории.

Најдобрата опција е да не ги јадете претходно спакуваните и веќе комбинираните со разни преливи, туку да направите сопствена комбинација, на пример со јаткасти плодови и овошје, како и со печурки, јајца и спанаќ, доколку сакате солени варијанти.

Претходна Енди Керол по медениот месец падна на физичките и психичките тестови
Следна Ланзанте го „скалпираше“ McLaren P1, ќе произведе пет примероци Spider

Награден напис

Што точно се случува со телото на човекот откако ќе умре?

Сигурно барем еднаш сте се запрашале што се случува со човечкото тело откако ќе умре? …

Rolls-Royce Cullinan од Carlex Design

Carlex Design е тјунинг компанија која главно зазема нетрадиционален пристап кон редизајнирање на луксузни и …

Забрането е копирање на текст!