Овие совети ќе ви помогнат да спиете подобро во топлите летни ноќи

Високите температури одамна го зафатија нашиот регион, а со доаѓањето на топлите денови се јавува и проблемот како да заспиеме од горештините.

“Кога ќе се смириме навечер, температурата на телото опаѓа за околу еден степен и ни дава знак дека е време за спиење. Секако дека е потешко да се постигне тој пад на температурата кога надвор е топло. Затоа луѓето се мачат кога ќе дојде топлината ,” тој рече. Дејвид Ли.

Според др. Ли, топлината го нарушува и ослободувањето на мелатонин, хормонот за спиење кој прави да се чувствуваме уморни. Сепак, постојат начини кои можат да ни помогнат да заспиеме дури и кога температурите на воздухот се рекордно високи.

Останете хидрирани, но не претерувајте

Сите знаеме дека е важно да пиете многу вода кога е жешко. Дехидрацијата, меѓу другото, може да го попречи сонот.

„Обидете се да избегнувате прекумерно пиење два часа пред спиење, бидејќи полниот мочен меур исто така ќе ви пречи додека спиете“, вели др. Ли ве советува да пиете течности во текот на денот за да останете хидрирани.

Туширајте се пред спиење

Кога владее жештината, луѓето треба да избегнуваат тренинзи пред спиење затоа што тогаш тоа е контрапродуктивно.

“Вежбањето ќе ви ја подигне телесната температура. Вежбајте наутро за да му дадете доволно време на телото да се олади”, советува експертот за спиење Семи Марго.

Вашето тело ќе ужива во туширањето со млака вода пред спиење.

Спијте голи или во 100 проценти памучни пижами

Експертите велат дека ова е најдобриот совет за спиење на жештината што можат да го понудат. Идеално е да спиете без облека, но има и друга опција, а тоа е да изберете пижами од 100 отсто памук.

Најдете ја совршената положба за спиење

Без разлика дали спиете сами или делите кревет, лежењето на грб е убедливо најдобриот избор кога е топло. Ако спиете со партнерот, дајте си простор и користете посебни чаршафи за полесно да се справите со високите температури.

Претходна Луксузниот модел на Бентли, Flying Spur, јас доби верзијата S
Следна Ова е првиот знак дека ќе оќелавите: Ако забележите дека ова се случува со вашата коса, вестите се лоши

Награден напис

Nissan Navara-R развива 1.000 КС

Двегодишниот проект на дрифтерот Стив Багси Биаџиони и тимот на SB Motorsports резултираше со моделот …

Вечната дилема. Дали бојлерот троши повеќе струја кога е постојано вклучен или кога се вклучува по потреба?

Често се прашувате кога и колку време да го вклучите бојлерот и притоа да заштедите …

Забрането е копирање на текст!