Ова се најголемите грешки при зголемување на мускулната маса

Со редовно вежбање, можно е да се постигне посакуваното зголемување на мускулната маса се додека не дојде до точката кога, за посакуваните резултати, е потребно правилно изведување на вежбите и поддршка на соодветна диета.

За да се зголеми мускулната маса, потребно е, пред сè, редовно тренирање, но со правилно изведување на вежби за зголемување на мускулната маса и внесување на 400 грама јаглени хидрати во деновите на тренинг.

Погрешни вежби

Кога мажите сакаат да ги зголемат мускулите на градите, бицепсот или нозете, тие често ги занемаруваат основните вежби како што се вешби на клупа или склекови, кои го ставаат телото под поголем стрес и повеќе ги стимулираат хормоните за раст.

Покрај тоа, потребно е да се направат што повеќе различни вежби, но на начин 40-50 проценти да бидат основни вежби. На спортистите често им се советува да водат дневник за тренинг запишувајќи кога и колку правеле основни вежби.

Ако сакате да градите мускули амбициозно, покрај тренингот за сила, треба да го намалите и тренингот за издржливост или трчањето (никогаш не прекинувајте). На мускулите им требаат 48 часа да се опорават и да растат. Вежбите за издржливост ќе го прекинат овој процес.

Препорачливо е да се намали обуката за издржливост на 20 минути. Трчањето до три пати неделно е најкорисно.

Исхрана после тренинг

Најлошото нешто што можете да го направите по напорниот тренинг е да се изгладнете. Неопходно е да се хранат мускулите, што е можно поскоро, со консумирање протеини. На овој начин, мускулите се опоравуваат и растат. Се препорачува оброк после тренинг со многу јаглехидрати и протеини.

Според една студија објавена во „Журнал за силата и кондицијата“, оброк што комбинира сооднос четири на еден јаглехидрати и протеини предизвикува особено високи нивоа на гликоген во организмот.

Покрај исхраната, и сонот е неопходен. Мускулите нема да можат да се опорават ако не спиете доволно. Најдобро е секогаш да легнувате во исто време и да станувате во исто време, дури и за време на викендите. Препорачливо е да се избегнува вежбање најмалку четири часа пред спиење.

Претходна Најголемиот автомобилски собир во историјата организиран од возачите на Субару автомобили
Следна Дали сте социјален камелеон или зебра?

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!