Ова е рачната конзола на Logitech која пристигнува оваа година

Појавата на рачната конзола за играње на облак на Logitech е откриена неколку недели откако компанијата навести дека работи на нов уред.

Logitech G и Tencent Games ги потврдија плановите за рачна гејмерска конзола претходно овој месец, при што познатиот советник на Twitter, Evan Blass, објави фотографии од конзолата кои откриваат дека има пристап до Google Play Store, како и поддршка за Xbox Cloud Gaming и Nvidia услугата GeForce Now.

Logitech G Gaming Handheld е приближно со иста големина како и конзолата Nintendo Switch, па дури користи сличен интерфејс за преглед на апликации и игри. Една фотографија ги прикажува апликациите Chrome и YouTube, како и иконите Xbox, Nvidia и Steam. Откако Blass ги објави фотографиите, Logitech брзо поднесе жалба за отстранување на фотографиите од Twitter, а со тоа ја „потврди“ автентичноста на уредот.

Пристапот до продавницата на Google Play значи дека конзолата треба да може да ги извршува најновите мобилни игри и треба да биде фокусирана на игрите во облак. Logitech никогаш не ја спомна поддршката за Android претходно овој месец, наместо тоа се фокусираше на поддршка за различни услуги за игри во облак.

Белата конзола има две аналогни палки, D-Pad, како и копчиња Y, B, A и X. Има и четири копчиња напред, Logitech, home, мени и копче за контекстното мени. Исто така, има две bamper копчиња два прекинувачи, исто како и повеќето модерни контролери.

Сè уште не е јасно колкав е екранот на конзолата Logitech, но една фотографија открива потенцијално копче за „исклучување“ и слот за microSD за проширување на меморијата.

Конзолата на Logitech би можела да биде првата што ќе ја користи новата платформа G3x на Qualcomm. Најавен минатата година, чипот G3x е дизајниран за рачни конзоли како Steam Deck и Switch, и има Adreno GPU единица способна да ги извршува најновите мобилни игри.

Досега, само уредот со комплет за развивачи на Razer е виден со помош на G3x, комплет со 6,65-инчен OLED дисплеј со стапка на освежување од 120 Hz.

Logitech ќе ја претстави конзолата подоцна оваа година, а фотографиите се појавија неколку месеци откако Valve го претстави својот Steam Deck, кој ги трансформираше игрите на компјутер. Steam Deck поддржува услуги за облак игри, како што се Stadia и Xbox Cloud Gaming, но дефинитивно има простор за алтернатива на Android што може да работи облак игри и не зависи од мобилен телефон.

Претходна Nissan Skyline GT-R замислен за модерно време
Следна Land Rover Defender замислен како електричен пикап 6×6

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!