Ова е првиот знак дека ќе оќелавите: Ако забележите дека ова се случува со вашата коса, вестите се лоши

Дерматологот Уве Швихтенберг откри тест за ќелавост, кој е многу едноставен и може да открие дали вашата иднина е без коса.

Швитенберг забележува дека формирањето на печат (без влакна) на задниот дел од главата и последователното намалување на количината на влакна во пределот на челото се генетска предиспозиција за ќелавост.

А дали ризикувате да остарите носејќи капа и покривајќи ја главата или можете да бидете безгрижни, ќе открие едноставен тест.

Фатете прамен од 50-60 влакна со палецот и показалецот и нежно повлечете го. Ако може безболно да се извадат неколку влакна, веста е лоша – постои голема веројатност косата да ви опадне во некои подоцнежни години. Во тој случај најдобро би било да се консултирате со лекар.

Покрај тоа, губењето на повеќе од 100 влакна дневно може да укаже на ризик од ќелавост. Најдобро ќе го проверите тоа ако добро ќе ја прегледате перницата за време на спиењето или добро ќе ја исчешлате откако ќе ја измиете косата.

Претходна Овие совети ќе ви помогнат да спиете подобро во топлите летни ноќи
Следна Колку мажите навистина „се возбудуваат“ од женскиот задник

Награден напис

Nissan Navara-R развива 1.000 КС

Двегодишниот проект на дрифтерот Стив Багси Биаџиони и тимот на SB Motorsports резултираше со моделот …

Вечната дилема. Дали бојлерот троши повеќе струја кога е постојано вклучен или кога се вклучува по потреба?

Често се прашувате кога и колку време да го вклучите бојлерот и притоа да заштедите …

Забрането е копирање на текст!