Нуркањата до остатоците на Титаник започнуваат во мај 2021 година

Научниците, истражувачите и експертите со длабок џеб следната година ќе имаат можност да го посетат потонатиот легендарен брод Титаник, кој лежи на дното на Атлантскиот океан.

Титаник потона во 1912 година откако се судри со санта мраз и со текот на времето стана многу попопуларен. Сепак, научниците, истражувачите и експертите кои можат да си го дозволат тоа, ќе можат да нурнат до потонатиот брод во мај 2021 година. Билет за ова уникатно искуство чини 125.000 УСД.

Нуркањата ќе ги изведува OceanGate Expeditions од Вашингтон во периодот од мај до септември во текот на следните неколку години, а нуркањата ќе се вршат со помош на подводно возило Титан од типот на Киклопи.

Планирани се шест десетдневни мисии, а нив ќе ги овозможи подводно возило, заеднички развиено од Боинг и НАСА.

Пет лица ќе можат да се вклопат во Титан, проследено со нуркање до длабочина од 3.800 метри. Поглед на длабочините ќе овозможи 21-инчен кружен прозорец.

Целта на истражувањето е да се процени состојбата на Титаник и да се запишат артефактите околу бродот. Исто така, ќе бидат евидентирани некои од приближно 300 видови животни кои живеат во остатоците.

Употребата на сонар, ласерски скенери и друга технологија ќе создаде детален 3Д модел на остатоците од бродот, како и големината на полето за остатоци што го опкружува.

Претходна Легендарниот Mercedes-Benz 300SL Gullwing го реставриран до совршенство
Следна Brushy One String | Ganja Wata

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!