Норвешка го доби најголемиот подводен ресторан на светот

“Under” е најголемиот подводен ресторан на светот, може да прими 100 гости и е прв ресторан од таков тип во Европа. Изграден е во ладните води на северен Атлантик, во местото Линдеснес, Норвешка.

Дизајнот на ресторанот е многу специфичен: едната половина од него е под вода, а другата половина над вода. Дизајниран e така што комплетно се вклопува во природната околина.

Дизајнерите на внатрешноста воделе сметка материјалите да го отсликуваат целокупниот дизајн на ресторанот. Користени се цврсти материјали.

“Under” ја нагласува коегзистенцијата на животот во вода и на земја.

Претходна Најбрзиот спортски компактен автомобил е?
Следна Спој на Форд Мустанг и Ферари наречен Ferrustang

Награден напис

Новата мега јахта на Џеф Безос снимена на отворено море чини 500 милиони долари

Новата мега јахта на Џеф Безос е снимена на отворено и чини неверојатни 500 милиони …

Русин уништил Lamborghini Urus за да промовира енергетски пијалок

Јутјубер по име Михаил Литвин снимил како крши Lamborghini Urus вреден повеќе од 250.000 евра …

Don`t copy text!