Нов рекорд за SpaceX

Во понеделникот компанијата на Илон Маск SpaceX, лансираше рекорден број на сателити со едно лансирање. Беа лансирани дури 64 мали сателити.
Покрај своевидниот рекорд на број на лансирани сателити, SpaceX направи уште еден рекорд – користење на истата Фалкон 9 ракета по трет пат.
Ракетата Фалкон 9 полета од базата Ванденберг во Калифорнија и носеше сателити за 34 различни компании, владини агенции и универзитети.
По завршувањето на поставувањето на сателитите во орбита, Фалкон 9 успешно се приземји на платформа за приземјување во океан.

Претходна SsangYong го претстави Rexton DKR теренецот спремен за Дакар
Следна Спектакуларна божиќна елка осветлена со петкилометарско осветлување во Вилнус, Литванија

Награден напис

НАСА очекува во следните десет години луѓе да живеат на Месечината

Како што соопшти НАСА за Би-Би-Си, сигурно е дека луѓето ќе имаат можност да живеат …

Најголемата санта мраз во светот плови кон екваторот

Според информациите објавени од НАСА, најголемата санта мраз на светот А-76А навлезе во преминот Дрејк, …

Забрането е копирање на текст!