Нов Зеланд – зелени острови

Бескрајни ливади со светло зелена боја се испреплетуваат со ридови, долини, реки и морето во луксузни нијанси на сина боја. Кога светскиот патник и писател Радјард Киплинг (Џозеф Радјард Киплинг), автор на „Книгата за џунглата“, ја виде живописната природа на фјордот Милфорд Саунд за време на неговото патување во Нов Зеланд, тој спонтано го прогласи за осмо светско чудо. На самиот друг крај на светот од нас е веројатно најубавата земја на светот – Нов Зеланд. Пејзажот на двата негови острови е толку разновиден и убав што самата глетка на него мирува и опушта, додека во градовите како Окленд или Велингтон животот пулсира како пчеларник.

Нов Зеланд навистина изгледа како бајка, како да паднала некоја исконска магија над него. На Јужниот Остров се наоѓа фјордот Милфорд Саунд. Има дури 165 метри високи водопади Бовен, кои прскаат во длабочината на фјордот. На тоа место може да се види и омилениот мотив од фотографиите – врвот на врвот Митре, висок 1.692 метри.

Идеална почетна точка за обиколка на фјордовите е живописниот град Квинстаун. Тоа е и родното место на банџи скокањето. Денес, за скокање со банџи се користи гумено јаже, додека првично во тој ритуал на иницијација на Маори, со кој момчињата станувале мажи, тие скокале од највисоките дрвја со лијани врзани околу нивните зглобови и во повеќето случаи останале неповредени. Квинстаун е опкружен со прекрасна природа која послужи како амбиент за хит филмот „Господарот на прстените“.

Потрагата по идеалната плажа ќе заврши успешно ако започнете од северната страна на Јужниот Остров, на пример, во Националниот парк Абел Тасман или ако се упатите кон заливот Годен на западната страна. Градот Нелсон може да се пофали и со плажата Тахунуи и островот на зајаци, две од најубавите плажи на Нов Зеланд. Во ресторанот „Chez Eelco“ можете да ја јадете најдобрата супа од школки. Откако ќе уживате во природните убавини, можеби ќе сакате метежот и вревата на градот и различноста што ја нуди метрополата.

Градот Окленд се наоѓа на Северниот Остров. Можеби тој е вистинското место за вас. Облакодери, првокласни локали, пред се во центарот – Хај Стрит, а најмногу дружељубивите и весели жители му даваат посебен шарм на Оукленд. Во Велингтон, главниот град на Нов Зеланд, задолжително посетете го „Chocolate Fish Cafe. Во Ротору зуи, громови, татнеж, завива. Гејзерите и термалните извори го фасцинираат секој посетител. Уникатно искуство е пливањето на плажата топла вода). плимата и осеката можете да ископате еден вид када во песокот, а потоа за време на плимата можете да уживате во лековитата термална вода во нив. Полускапоцениот камен е типичен за Нов Зеланд. Оригиналните жители Маори прават атрактивен накит од зелен жад. Хокитика, градот на трговијата, е идеалното место за купување на тој прекрасен, уметнички изработен накит.

Претходна Afroman – Because I Got High
Следна Лондонскиот музеј ќе и врати на Нигерија 72 артефакти украдени во 19 век

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!