Нови шокантни сознанија за Катар и Светското првенство: Агент на ЦИА ја шпионирал ФИФА

Асошиетед прес пренесува дека агент на ЦИА бил вклучен во проектот на Владата на Катар во врска со добивањето домаќин на Светското првенство во 2022 година.
Назначувањето на Катар за домаќин на ревијата на најдобрите фудбалски репрезентации во светот предизвика многу полемики и полемики уште од првиот момент, а најголеми обвинувања претрпе сега веќе поранешниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер.

По бројните сознанија за нехуманите работни услови и смртта на бројни работници кои работеле на изградба на инфраструктура за Светското првенство, АП дознава дека агент на ЦИА бил вклучен во целиот проект на Владата на Катар и дека од 2010 година имал задача да ги шпионира фудбалските функционери ширум светот и да користи шпионски методи за да ги извлече клучните информации од нив во врска со изборот на следниот домаќин.
Станува збор за Кевин Чалкер, новинарите на АП имале пристап до списокот со повици, пораки, мејлови и деловни документи на овој функционер на ЦИА, а тој наводно имал и мејл адреса во доменот на катарската влада. Меѓу поканите се најдоа и бројки на неколку луѓе кои директно одлучувале за следниот домаќин на Мундијалот.

Освен што прислушувал и крадел информации, како дел од својата задача, овој функционер креирал и лажни профили на социјалните мрежи, каде со фотографии од атрактивни девојки намамувал службеници да се вклучат во разговор со него.

Чалкер веднаш ја демантираше оваа информација, иако тоа јасно се гледа на фотографиите во друштво на споменатите личности и рече дека документите на АП се фалсификувани.

ФИФА и Фудбалскиот сојуз на Катар не го коментираа ова прашање, а целиот случај дојде до американскиот Конгрес кој покрена внатрешна истрага поради се поголемиот број оперативци кои се пензионираат по ваквото пензионирање, а особено често тоа го прават на Блискиот Исток.

Претходна Инсигниа е поагресивна и помоќна по третманот на Ирмшер
Следна Blue Origin во декември ќе испрати шест туристи во вселената

Награден напис

Nissan Navara-R развива 1.000 КС

Двегодишниот проект на дрифтерот Стив Багси Биаџиони и тимот на SB Motorsports резултираше со моделот …

Вечната дилема. Дали бојлерот троши повеќе струја кога е постојано вклучен или кога се вклучува по потреба?

Често се прашувате кога и колку време да го вклучите бојлерот и притоа да заштедите …

Забрането е копирање на текст!