Новиот Volkswagen T-Cross

Од Volkswagen излегоа со најава дека новиот четврти член на нивното SUV семејство со ознака T-Cross ќе биде претставен во четврток.
T-Cross, компактниот crossover, ќе биде директна конкуренција на SEAT Arona, CITROEN A3 aircross и KIA Stonic.
Volkswagen ќе ја прошири гамата на SUV возила и покрај T-Roc, Tuareg и Tiguan ќе се најде и новиот T-Cross.
Основниот модел ќе биде придвижуван од 1.0 литарски мотор, три цилиндричен турбобензинец со 75 или 115 ks. Во понудата ќе биде мануелен менувач со 5 степени на пренос, или автоматски за моделите со поголема опременост. Капацитетот на багажниот простор е 455 литри, а во серија ќе има и лизгачки задни седишта. Со преклопување на задните седишта капацитетот се зголемува на 1281 литар. Со ова T-Cross ќе ги надмине неговите конкуренти. Самиот T-Cross е базиран на платформата на Polo. Ја користи MQB платформата и ќе биде достапен во неколку бензиски и дизел верзии, а можна е и употреба на хибридна технологија.


Претходна Брод од Aнтичка Грција пронајден на дното на Црното Море
Следна Титаник 2 ќе заплови во 2022 година

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!