Новиот KIa Sorento PHEV – plug-in хибриден СУВ со 7 седишта

Kia ја демонстрираше интелигентната plug-in-хибридна технологија на новиот Sorrento PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). Сликата покажува како plug-in хибридниот Sorento и покрај хибридниот погон нуди 3 реда седишта и простор за багаж за 7 лица.

Кога ќе ги достигне европските патишта на пролет, Sorento ќе биде еден од најпрактичните plug-in-хибридни SUV на пазарот. Сликата покажува како голем пакет батерии, резервоар за гориво, мотор и електричен мотор се ставаат во возилото за да се овозможи што поголем простор за багаж за најмногу 7 патници.

Под хаубата на plug-in хибридниот соренто се наоѓа моќен 1,6 литарски T-GDI турбо-бензински мотор со 180 КС и вртежен момент од 265 Nm. Тука е и електричен мотор со моќност од 67 kW и вртежен момент од 304 Nm. Вкупната моќност е 265 КС и 350 Nm вртежен момент – тоа значи дека е најмоќниот Соренто досега во Европа.

Интелигентна инсталација на погони за пространи ентериери

Електричниот мотор се наоѓа помеѓу моторот и менувачот, што овозможува правилна инсталација на турбо-бензинскиот мотор под капакот на моторот. Таквиот распоред му овозможува на Соренто да работи исклучиво на електрична енергија или комбинација на електричен мотор и мотор со внатрешно согорување, што овозможува напојување на предниот пар тркала или за сите четири, во зависност од опремата и условите за возење на возилото.

Пакетот литиум-јонски полимер од 13,8 kWh се наоѓа под предните седишта. Пакетот батерии е поставен помеѓу дното на кабината и капакот на шасијата. Во случај на погон на сите четири тркала, склопот на батеријата лежи над горниот дел на вратилото на PTO во форма на седло. Ова значи дека пакетот батерии не ја напаѓа кабината на Соренто или просторот за багаж како кај некои конкуренти, каде батеријата често зафаќа вреден простор за багаж. Пакетот батерии има независен систем за ладење на вода, кој е одговорен за оптимално работење и ефикасно прилагодување на температурата.

Ниско монтираната батерија помеѓу оските во средината на телото одржува ниско тежиште и ја дистрибуира тежината. Инсталирањето на тешка батерија што е можно поблиску до централниот дел на возилото придонесува за рамнотежа на динамичниот Сорент на патот и теренот и го подобрува управувањето со возилото.

Резервоарот за гориво од 67 литри се наоѓа на дното под вториот ред на седишта, додека полначот од 3,3 киловати се наоѓа под подот на багажникот. Ова значи дека патниците од 3-тиот ред седишта имаат доволно простор за нозете и седат удобно, додека просторот за багаж е сè уште доволно простран.

Простор за 7 лица и нивниот багаж

Паметниот распоред на Соренто нуди многу простор за пет или седум патници. Возилото може да се пофали со еден од најголемите количини на багаж во својата класа – до 809 литри во верзијата со 7 седишта (со склопен третиот ред) или 898 литри во случај да има 5 седишта.

Соренто PHEV удобно може да превезува пет патници и многу багаж на сите терени. Багажникот е со соодветна големина и форма за количка и неколку торби, или за дури 4 големи куфери. Ако се користат сите седум места, сеуште има на располагање багажник од 175 литри, што е доволно за еднодневно семејно патување.

Третиот ред на седишта – делив во сооднос 50:50 – лесно се преклопува во целосно рамно дно со помош на лостовите во багажникот. Поделениот втор ред (60:40) може исто така лесно да се преклопи за да добие уште повеќе простор долги предмети, како што се. спортска опрема или, за оние клиенти кои претпочитаат транспорт на мебел.

Претходна Роналдо купи Бугати за осум милиони евра произведен во само десет примероци
Следна Помладото можеби е послатко, но постарото значи и поискусно!

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!