Новини во апликацијата Вибер

Апликацијата Viber доби ново руво кое во некои делови потсетува на конкурентската платформа WhatsApp.
Вибер тука и таму козметички ги менува некои работи и нè изненадува – како што ја смени бојата на логото без да забележиме. Овој пат и додаде неколку работи на MONDO таблата.
Статусот на испорака и читање пораки сега се побрзи и изгледаат како оние во WhatsApp пораките. Штиклирано еднаш значи дека пораката е испратена, два пати е доставена, а двојно и сина е доставена и прочитана порака.
Облачињата во пораките се поголеми и во светли бои, за како што велат од Viber – да ни го сврти вниманието на содржината на пораките и да ни помогне да останеме концентрирани на кореспонденцијата.
Viber овозможува и подобар преглед на GIF, видео и фото додатоци во облачињата во кои ги разменуваме и тврди дека сега испраќањето и приемот на овие работи ќе биде подобар, побрз и позабавен.
Апликацијата е обновена за iOS и Android и добива уште поголема “end-to-end” енкрипција, што е значителна победа во однос на WhatsApp, за кој што уште еднаш е докажано дека не се грижи за безбедноста на корисникот толку добро како Вибер.

Со последните измени во Вибер се овозможува и директно преведување на пораките на јазик којшто вие ќе го изберете. Само пораката која сакате да ја преведете допрете ја на 2 секунди, и од менито кое ќе ви се појави одберете преведување. Потоа одберете јазик на кој сакате да биде пораката преведена и тоа е сè.

Новата апликација досега беше достапна за iOS, а од денеска пристигна и за Android.

Претходна Премиерно прикажување на новата Lada X-ray Cross
Следна Родени се првите лавчиња од епрувета

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!