Нова Каледонија – француски колонијален рај

Морето сјае во сите нијанси на тиркизно, белата плажа е сјајна и изгледа како никој да не стапнал на неа, топлото ветре го гали телото. Вака изгледа одмор на плажите на Нова Каледонија во јужниот дел на Пацификот. Лошото време е непознат збор таму. Сонцето секогаш сјае таму. Гарантирано. Најубавите плажи на Франција се наоѓаат на другата страна на светот, поточно во Нова Каледонија. На француската прекуморска територија, која е во близина на екваторот, жителите не знаат лажлива пролет или мрачна есен.

Во 1853 година, Нова Каледонија станала француска територија, и покрај делумното самоуправување, таа останала француска до денес. Затоа не е ни чудо што францускиот шарм може да се почувствува насекаде. Парискиот „мирис“ е забележлив во бутиците околу Place des Cocotiers во главниот град Нумеа, кој се наоѓа на главниот остров – Гранде Тере. Денот овде започнува многу рано. Веќе во пет часот, пазарот Baie de la Moselle се претвора во шарено море од цвеќиња и овошје. Оттаму, тој оди да го види градот и неговите прекрасни колонијални куќи, како и катедралата Свети Јосиф.

Во главниот град, постојат прекрасни плажи, како што се Baie des Citrons со убаво украсени кафулиња или плажите на Anse Vata. Понатаму на југ во близина на ридот Mont Dore е заливот Prony. Понатаму на север, во Boulari, има фасцинантен свет на карпи и пештери формирани од влијанието на Тихиот Океан на брегот на јужниот регион Yate, што е навистина магично место, опкружено со водопади, езера и шуми.

Еден таков остров е L’Ile des Pins, кој се наоѓа југоисточно од главниот остров. Од градот Номе со авион се потребни 20 минути, а до него се стигнува и со брод, патувањето трае околу три часа. Тркалезни колиби со палми ја создаваат вистинската слика за уживање и релаксација.

Претходна Поради кралицата Елизабета, УЕФА направи преседан среде натпревар од Лига Европа
Следна Најбрзиот електричен глисер во светот

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!