Новата мега јахта на Џеф Безос снимена на отворено море чини 500 милиони долари

Новата мега јахта на Џеф Безос е снимена на отворено и чини неверојатни 500 милиони долари.

Јахтата долга 127 метри, наречена Кору, е видена како излегува од пристаниште во близина на Ротердам во Холандија и се упатува кон Северното Море. Новата „играчка“ на Џеф моментално е на тест возење пред официјално да му биде предадена на основачот на Amazon.

На прв поглед, на Кору се чини дека засега добро му оди. Има 3 едра на јарболи кои предизвикуваат поморска естетика од типичниот изглед на мега јахта на милијардер.

Јахтата претходно беше влечена од бродоградилиштето во Ротердам, а причината беше тоа што локалните жители беа огорчени поради тоа што историскиот мост во областа можеби ќе треба делумно да се демонтира за да може ѕверот на Безос да го помине каналот.

Реакциите беа толку силни што производителите, а веројатно и Безос, одлучија дека е најдобро да го извадат од таму и да ја завршат изградбата на друга локација.

Покрај тоа што вреди половина милијарда долари, Безос ќе треба да издвои околу 25 милиони долари за годишно одржување и користење на овој луксузен брод, но со оглед на тоа што тежи околу 181 милијарди долари, ова веројатно нема да биде проблем за него.

Претходна Русин уништил Lamborghini Urus за да промовира енергетски пијалок
Следна Патиките на Мајкл Џордан се продадени за дури 2,2 милиони долари

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!