Новак Ѓоковиќ по третпат го освои US Open

 

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по третпат во неговата кариера ја освои титулата на Отвореното првенство на САД во Њујорк, откако во финалето го победи Аргентинецот Хуан Мартин дел Порто по три сета 6:3, 7:6 и 6:3.

Ѓоковиќ ја освои 14-тата Гренд Слем титула во кариерата и со тоа се изедначи со неговиот идол Пит Сампрас.

Мечот се одигра на покриениот стадион “Артур Еш” заради дождот во Њу Јорк и траеше 3 часа и 17 минути.

Претходно, во 2011 година Ѓоковиќ во финалето го победи Шпанецот Рафаел Надал, а во 2015 година беше подобар од Швајцарецот Роџер Федерер. Ова е 71 титула за српскиот тенисер кој исто така го поправи и пласманот на АТП листата.

Дел Порто до сега има освоено една Гренд Слем титула, и тоа на US Open во 2009 година, и до сега во кариерата има освоено вкупно 22 титули.

 

Претходна Јапонските научници тестираат идеја стара два века
Следна Најдобрите автомобили на светот за 2018 година

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!