Нико Хулкенберг меѓу кандидатите за нов возач на Хаас

Германскиот возач Нико Хулкенберг би можел целосно да се врати во Формула 1 следната сезона доколку биде избран од листата на кандидати за нов возач на Хаас.

Хулкенберг некако стана „супер замена“ во Формула 1 откако го замени Себастијан Фетел во Астон Мартин на првите две трки од тековната сезона. Истата улога ја имаше и во 2020 година кога возеше на две трки за Рејсинг Поинт и освои 10 поени.

Сепак, поминаа три сезони откако 35-годишниот Германец беше „целосна посветеност“ на Ф1 возач, и таа улога ја имаше во Рено. Сепак, ситуацијата може да се промени следната сезона доколку тој добие место во Хаас со оглед на фактот дека договорот на Мик Шумахер истекува на крајот од оваа сезона и дека многу малку се зборува за продолжување на соработката. Од друга страна, се повеќе се шпекулира за негово заминување и испразнетото место во Хаас.

Со тимот се поврзуваше и Даниел Рикиардо кој го напушта Мекларен, но тие шпекулации се „оладија“ и сега фокусот е на неговиот поранешен колега од Рено, Нис Хулкенберг.

Шефот на Хаас, Гинтер Штајнер, за Моторспорт изјави дека Хулкенберг е на листата на кандидати бидејќи има супер лиценца.

„Секој што има супер лиценца е кандидат. Мислам дека Нико е кандидат како и другите бидејќи ја има таа супер лиценца, а претходно возеше во Формула 1 и има искуство. Мораме да ја донесеме најдобрата одлука“, изјави Штајнер.

Сепак, и покрај шпекулациите, Штајнер сепак не ја исклучува можноста младиот Шумахер да остане во тимот. Наводно шефот на Хаас разговарал и со Рикиардо пред трката во Унгарија, но тие односи се заладиле.

Меѓу кандидатите е и Антонио Џовинаци, кој моментално е тест-возач на Ферари, а минатата година го загуби местото во Алфа Ромео. Токму тој ја доби шансата во Хаас за време на тркачкиот викенд во Италија и го импресионираше тимот. Следниот тест во болидот на Хаас го чека во октомври во САД.

Претходна Tulia – Nothing Else Matters
Следна Зошто не треба да спиете помалку од шест часа?

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!