Никола Карабатиќ заради операција ќе го пропушти СП во ракомет следната година

Заради итна операција на левото стапало ракометарот на францускиот ПСЖ Никола Карабатиќ, на СП следната година во јануари нема да биде во можност да настапи за француската ракометна репрезентација. Откако ќе го оперира стапалото ќе му бидат потребни минимум 6 месеци закрепнување за да биде способен да игра.

Ракометарот на ПСЖ има проблеми со девијација на палецот на левото стапало уште од декември 2016 година.

Никола Карабатиќ со француската ракометна репрезентација освои два олимписки титули, четири титулии на светски прваци и три титули на европски прваци. Тоа ќе биде негово прво натпреварување кое ќе го пропушти со француската репрезентација, но поради сериозноста на повредата беше принуден да паузира. Дури, ако решеше да продолжи, повредата можеше да доведе до прекин на неговата кариера.

Оваа операција, покрај француската репрезентација, ќе го погоди и неговиот матичен клуб ПСЖ, кој оваа година претендира за освојување на Лигата на шампиони, откако три години по ред не успеваше во тоа.

Претходна Ford GT ќе живее до крајот на 2020 година
Следна Volkswagen и Ford стануваат едно

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!