Не сите видео игри се штетни, некои го подобруваат расположението на луѓето

Играњето видео игри може да биде добро за вашето ментално здравје, според истражувањето на Оксфорд. Имено, сите оние кои играат игри секој ден, објавија дека се чувствуваат многу подобро и помирно во текот на денот.

Истражувањето се фокусираше на корисниците на играта на Нинтендо „Animal Crossing“, како и играта на ЕА „Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville“, пишува Гардијан.

Тимот на Универзитетот Оксфорд беше во можност да ги поврзе психолошките прашалници со евиденцијата за времето поминато во играње игри. Претходните истражувања најмногу се фокусираа на времето што луѓето го поминуваат играјќи.

Целта на истражувањето беше исто така да ги објасни и претстави игрите како слободна активност: “Истражувањата покажуваат дека ако играте само игра во која, на пример, животните се појавуваат три или четири часа на ден – вие сте многу посреќни. Но, интересно е само затоа што тоа било направено пред многу површински студии кои покажаа резултати, но не сите ја презентираа основата врз која ги добиле тие резултати“.

Но, научниците се уверени дека понатамошните истражувања дополнително ќе ги идентификуваат сите штети поврзани со видео игрите и дека тие ќе имаат конкретни докази за сите нив – нешто што претходните истражувања не го покажаа доста транспарентно.

Покрај тоа, тие нагласија дека истражувањето опфатило само две игри и дека другите не мора да имаат „релаксирачки“ ефект. Повеќе детали за ова сигурно ќе бидат достапни во следните неколку месеци.

Истражувачите се надеваат дека ова истражување ќе помогне да се дискутира за концептот на зависност од видео игри, како и за штетата што наводно ја прават.

Претходна Мерил Стрип тргнува на животно патување во комедијата „Let Them All Talk“
Следна Порше и Пума дизајнираа обувки инспирирани од моделот 911 Turbo

Награден напис

Huawei FreeBuds Studio со интелигентно и динамично намалување на бучава и Hi-Fi квалитет

Како дел од глобалната премиера на серијата Mate 40, Huawei Consumer Business Group (BG) ги …

Ви го претставуваме Мекларен Сејбр со моќност од 824 коњски сили, помоќен од моделот Сена

Неодамна објавените шпионски фотографии, како и оние што „протекоа“ во јавноста, беа најава за претстојното …

Забрането е копирање на текст!