Не напаѓате куче што не лае, вели Ибрахимовиќ

Искусниот шведски фудбалер Златан Ибрахимовиќ го објасни инцидентот во кој го удри шпанскиот фудбалер Цезар Аспиликуета во рамките на квалификациите за Светското првенство во Катар.
На решавачкиот натпревар меѓу Шпанија и Шведска, кој домашната селекција го доби и избори директен пласман на Светското првенство во 2022 година, Ибрахимовиќ направи инцидент откако намерно го удри ветеранот во Црвената фурија, Цезар Аспиликуета.

По неколку дена од натпреварот, Ибрахимовиќ конечно објасни што направил и зошто го направил тоа.

“Го удрив Аспиликуета пред неколку дена во репрезентацијата. Тоа го направив намерно. Не се срамам да го кажам тоа бидејќи му направи глупост на мојот соиграч. Тоа беше глупост, но морав да го направам тоа за да разберам. Тоа е едноставно не требаше да го направи. Немаше храброст да ми го направи мене, и сепак му покажав што ќе ти се случеше ако ми го направеше тоа. Тоа е причината“, објасни Ибрахимовиќ за „Гардијан“.

Златан продолжи во негов стил и рече дека немаше да го допре Аспиликуета доколку тој не беше првиот што создаде проблем.

„Што може да каже? Тој не сака ништо од мене, но го сака мојот соиграч кој нема да одговори затоа што е премногу добар. Не е убаво тоа што го направив, но би рекол повторно. Тоа сум јас. не напаѓајте куче што не лае“, заклучи Ибрахимовиќ.

Да потсетиме, по поразот од Шпанија, селекцијата на Шведска победи во плеј-офот за да оди на Светското првенство.

Претходна Што ќе се случи ако во авион не ја вклучите опцијата „авионски режим“?
Следна Хенеси го испорача првиот Venom F5, и тврдат дека достигнува 500 km/h

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!