Непријатно изненадување во кревет

Најчест, а кај мажите најстресниот проблем што може да се појави во брачниот кревет е импотенција. Од медицинска гледна точка, импотенцијата се сметаше за последица на нетрпеливост, нервоза. Новото истражување покажа дека причина за импотенција е протокот на крв низ телото – од формирање на згрутчување во артериите до појава на висок крвен притисок.

Стравот од импотенција е поголем од стравот од срцев удар. Делумно затоа што на мажот му е полесно да визуелизира проблем со гениталниот орган отколку со срцевиот мускул. Фактори кои предизвикуваат импотенција и проблеми со срцето се, меѓу другото, зголеменото ниво на холестерол и крвниот притисок.

Одредени диети може да придонесат за импотенција, како и лековите препишани за намалување и контрола на крвниот притисок. Хормоналната нерамнотежа влијае на сексуалните можности. Сè што предизвикува зголемување на естрогенот во машкото тело ќе предизвика намалување на тестостеронот и андродестенионот. Естрогените може да се најдат во храната од животинско потекло доколку тоа животно е хрането со нив. Масните наслаги, а со тоа и вишокот килограми придонесуваат за појава на импотенција.

Импотенција погодува 100 милиони мажи ширум светот. Бројката е веројатно поголема, но поради „срамот“ на личноста на која тоа му се случува и непријавувањето на проблемот на лекар специјалист, остануваат само нагаѓања. Некои гледаат на овој феномен како да е моментален, дека ќе помине со текот на времето, додека други го гледаат како конечен.

Точно е дека во 80% од случаите импотенцијата не е од психолошка природа. Исто така, тоа не ги погодува само луѓето над 65 години (иако тие се во мнозинство). Според некои тези, пушењето, алкохолот, депресијата т.е. самиот начин на живот влијае на сексуалните можности на мажите, дури и ако се во нивните 30-ти.

На пазарот се појавија лекови кои станаа познати по нивната способност привремено да ја отстранат импотенцијата. Најпознатиот лек на пазарот е Виагра. Тој не е семоќен, и што и да мислиш или слушнеш, тој лек не може да работи ако до тебе нема жена која на некој начин не те возбудува со својот изглед и однесување. Лекот што потоа ќе го земете не е некој магичен прекинувач што можете да го вклучите или исклучите по потреба.

За жал, вијаграта не е погодна за секого, а пред да ја купите посетете лекар, кој ќе ви каже кој лек или како можете да ги подобрите вашите сексуални активности. Пред каква било одлука, консултирајте се со вашиот лекар. Не живеете во камено време туку во 21 век. Ако ви е срам да ја кажете (некому) причината за посетата, кажете дека тоа е редовна контрола.

Претходна Островот Џејмс Бонд
Следна Dire Straits – Brothers In Arms

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!